Kuzey Kıbrıs’ta Ezan Tartışması Mahkemelik: Evine Hoparlör Koyan Kadının Evine Taşlı Saldırı

Girne’de yaşayan Ayşe Besimler, köyüne yakın bir cami olmadığı için evine ezan sesini duyabilmek amacıyla resmi izin alarak hoparlör taktırdı.

KıbrısTürk’ten Miray İçsel’in haberine göre, yabancılar, Besimler’in evini taşlayarak, sözlü saldırıda bulundu, ezan sesinin kesilmesi için Girne mahkemesine dilekçe verdi. Mahkeme, olayla ilgili soruşturma başlattı. Besimler ise avukatı Mustafa Şener ile hakkını aramak için mücadeleye girdi. Besimler, “Sadece ezan sesini duyabilmek ve milli değerlerimize sahip çıkabilmek amacıyla hoparlör taktım. Ancak bu beni, yabancıların hedefi haline getirdi” dedi.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Hukuki sürecin sonuçlanmasını bekleyerek haklarını savunacağını ifade eden Besimler şöyle konuştu:

“Ezan sesimizi dava edenlere karşı mücadelemiz sürecek. Bu topraklarda yüzyıllardır ezan sesi kesilmedi, burada hepimizin atalarından izler var. Ülkemize alınan yabancılar, bizim geleneklerimizi bitiremeyecek ve değerlerimizi ayaklar altına alamayacak. Onlara asla boyun eğmeyeceğiz.”

“BUGÜN EZAN YARIN BAYRAK”

Besimler’in avukatı Mustafa Şener ise “KKTC’de camilerde ezan merkezi sistemle okunur. Aralarında Türkler’in de bulunduğu 9 kişi ezan sesinden rahatsız olduğu için mahkemeye başvurmuş. Hoparlörün yerini tespit eden Din İşleri’dir. Buna kimse karışamaz. Bugün ezan sesine gürültü kirliliği diyerek karşı çıkanlar yarın görüntü kirliliği diyerek bayrağımıza da karşı çıkarlar. Buna izin vermeyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x