BODRUM MANDALİNA FESTİVALİ DÜZENLENDİ

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde coğrafi işaretli Bodrum mandalinasının kullanım alanlarının çoğaltılıp, ekonomik değerinin artırılması amacıyla ‘Bodrum Mandalin Festivali’ düzenlendi. Festival kapsamındaki konserler ve folklor gösterileri, Pençe-Kilit Harekatı’nda 12 askerin şehit olması nedeniyle iptal edildi.

‘TERÖRÜ LANETLİYORUZ’

Festival kapsamında sembolik olarak çivilerle mandalina kasası çakıldı. Stantlardaki yöresel ürünler ve mandalina ile yapılan kek, lokum gibi yiyecekler de hem tadıldı hem satın alındı. Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, 2 gündür bizleri çok üzen, yüreğimizi yakan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah onlara rahmet etsin, terörü lanetliyoruz. Terör bizi üzmeyecek, biz terörün belini kıracağız. Mandalinaya ve yöresel ürünlere sahip çıktığınız için Bodrumlulara teşekkür ediyorum dedi.

‘MANDALİNA, BİR TARIM KÜLTÜRÜDÜR’

Belediye Başkanı Aras ise Bugün etkinliğimizin daha kalabalık, daha coşkulu geçmesini beklerdik ancak 2 gündür ülkemizde yaşanan elim olaylar, hepimizi derinden üzdü ve yaraladı. Kutsal vatan topraklarımızın savunmasında hayatlarına veda eden silah arkadaşlarımıza, Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yüce milletimize başsağlığı diliyorum. Vatan savunmasında millet ve ülke olarak hep birlikte canımızı veda etmekten geri durmayacağız. Bodrum Mandalina Festivali, bir kültürel etkinlik ve eğlence değil. Mandalina, bir tarım kültürüdür. Bodrum, turizm işe buluşmadan önce yüzyıllarca tarımla ilgilenmiş bir kenttir diye konuştu. Öte yandan festival kapsamındaki konserler ve folklor gösterileri, Pençe-Kilit Harekatı’nda 12 askerin şehit olması nedeniyle iptal edildi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x