Ünlü yatırımcı Griffin: Yüksek enflasyon on yıllarca sürebilir

Citadel isimli yatırım şirketinin kurucusu ünlü milyarder Ken Griffin, enflasyon ve ekonomik sorunlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Griffin, yeryüzünün huzursuzlukla ve yapısal değişikliklerle karşı karşıya olduğunu, bunun da dünyayı küreselleşmeden uzaklaştırdığını ve on yıllar boyunca sürebilecek yüksek temel enflasyona neden olabileceğini söyledi.

Bugün Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan Griffin, Rusya-Ukrayna ve İsrail-Filistin savaşlarına atıfta bulunarak “Barış getirisi açıkça yolun sonuna geldi. Muhtemelen daha yüksek reel ve nominal faizler göreceğiz” dedi.

BORÇ UYARISI

Ünlü milyarder, bunun ABD borçları üzerinde etkileri olacağını söyledi ve hükümetin 33 trilyon dolarlık bir açık yaratan harcama çılgınlığı konusunda ABD’nin yüksek faizleri hesaba katmadığını söyledi.

Griffin, ABD’nin mali harcamalarının düzene sokulması gerektiğini, zira ülkenin “sarhoş bir denizci gibi harcama yaptığını” sözlerine ekledi ve mevcut mali açığın sürdürülemez olduğu uyarısında bulundu.

Griffin ayrıca, “Fed temerrüdü önlemek için para basmaya devam edebilir. Ancak bunun ekonomik sonuçları yıkıcı olur. Sadece temerrüt olasılığıyla başa çıkmak için dolar basmaya başladığımız anda, ekonomimiz derin bir kısır döngüye girecek” dedi.

Ukrayna’daki savaşın, ucuz enerji kaynağını kaybeden Avrupa’nın ekonomisini nasıl sürdüreceği konusunda zorlandığı anlamına geldiğini söyleyen Griffin, “Şu anda bizi küreselleşmeden uzaklaşmaya iten pek çok eğilim var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x