İsrail’de “ırkçı” kamu spotu… Tepkiler sonrası yayından kalktı

Odatv Çeviri

İsrail kamu yayın kuruluşu Kan News, yayınlanan bir kamu spotunda Gazze’deki “herkesi yok etmeyi” vaat eden bir şarkı çocuklar tarafından seslendirildi.

Sözleri milliyetçi kampanyacı Ofer Rosenbaum tarafından yazılan “Dostluk Şarkısı 2023” başlıklı kamu spotu 19 Kasım’da Kan News tarafından yayınlandı.

Şarkı sözleri İsrail’in Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılarına atıfta bulunuyor ve İsrail ordusunun “gamalı haç taşıyanları yok etmek” için kuşatma altındaki bölgeye girmesinden bahsediyor.

Çocuklar, şarkıda “Bir yıl sonra orada hiçbir şey kalmayacak. Ve biz güvenle evlerimize döneceğiz. Bir yıl içinde herkesi yok edeceğiz. Ve sonra tarlalarımızı sürmek için geri döneceğiz” ifadelerini kullandı.

Şarkının “soykırımı” savunduğu yönündeki suçlamaların ardından video Kan’ın web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından herhangi bir açıklama yapılmaksızın kaldırıldı.

OFER ROSENBAUM KİMDİR

Jerusalem Post’a göre şarkının yazarı Rosenbaum, “İsrail vatandaşlarının devletin güvenlik güçlerine olan güvenini yeniden tesis etmek” amacıyla kurulan Sivil Cephe hareketinin başkanlığını yürütüyor. Ayrıca geçtiğimiz ay İsrail genelinde çeşitli Filistinli örgütlerin liderlerinin İsrail ordusu tarafından yenilgiye uğratıldığı ve yakalandığını gösteren bir billboard kampanyasından da sorumluydu.

Rosenbaum Communications adlı halkla ilişkiler firması aracılığıyla, Avustralya’nın Victoria eyaletindeki bir dini okulda çocuklara yönelik cinsel istismara karışmakla suçlanan İsrailli-Avustralyalı kadın Malka Leifer’in iadesini engellemeye yönelik bir kampanyada yer aldı.

Rosenbaum daha sonra, sonunda sınır dışı edilen ve 15 yıl hapse mahkum edilen Leifer’i desteklemenin kendisi açısından bir hata olduğunu söyledi.

Kaynak: Middle East Eye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x