Avcılar’dan Türkiye’de bir ilk: “Dönüşüm Mahallesi Projesi”

1999 depreminden sonra 20 yılda yapılan kentsel dönüşümün 4 katını 4 yılda yaptıklarını belirten Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, yaklaşık 100 bin vatandaşın güvenli konutlara kavuştuğunu söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE “AVCILAR MODELİ”

17 Ağustos 1999 günü meydana gelen depremden etkilenen Avcılar’da kentsel yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli’nin göreve gelmesiyle Avcılar’da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları daha önce hiç görülmediği şekilde ivme kazandı, kentte binlerce insanının yarınını kurtaran “Hayat Kurtarma Hareketi” başlatıldı.

Hançerli tarafından kentsel dönüşümde sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya örnek olan “Avcılar Modeli” adıyla bir model hayata geçirildi. Kentsel dönüşüm sürecinin yerinde, güvenli ve hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan, binasını yenilemek isteyen vatandaşa sürecin her aşamasında destek olan bu model sayesinde 2 bin 70 binada 25 bin konut yenilenerek yaklaşık 100 bin vatandaş güvenli konutlara kavuştu.

HANÇERLİ: 2029’DA AVCILAR’DA RİSKLİ BİNA KALMAYACAK DEDİ

Kentte devam eden çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli; “Güzel insanların yaşadığı güzel kentimiz Avcılar göl ve denizin arasında kalan bir cennet. Geçmişten günümüze çok önemli bir konuma ve coğrafyaya sahip kentimizi hak ettiği noktaya taşımak için “Avcılar 2029” vizyonumuzla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 1999 depremiyle eski değerini kaybeden bir Avcılar var. Tabiri caizse 1999 yılı depremi ile sarsılan Avcılarımızı, biz göreve geldiğimiz günden bu yana dirençli ve dayanıklı bir kent haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Epey yol kat ettik. Ömrünü tamamlamış binasını yenilemek isteyen komşularımızın bu süreci güvenli, hızlı ve ekonomik olarak yürütebilmesi için Türkiye’de bir ilk olan ‘Avcılar Modeli’ni hayata geçirdik, kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırdık. Binlerce insanının yarınını kurtaran “Hayat Kurtarma Hareketi”ni başlattık. 1999 depreminden sonra 20 yılda yapılan kentsel dönüşümün 4 katını 4 yılda yaptık. Son verilere göre 2 bin 70 binada 25 bin bağımsız birim yıkıldı. Yaklaşık 100 bin komşumuzun hayatı kurtuldu. Bu bir rekor! Avcılar’a güvenli yaşam geldi ve dönüşüm muhteşem oldu. Bu başarı uzlaşma ve komşularımızın rızası ile oldu. Şimdi sıra 40 yıllık imar sorununu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve İBB’nin desteği ile çözdüğümüz Yeşilkent ve Tahtakale Mahallelerimizde kentsel dönüşüm başlayacak, 2029 yılına kadar kentimizde bir tane riskli bina bırakmayacağız.” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x