Yabancı ajanslar deprem bölgesinin nabzını tuttu… “Erdoğan ayağa kaldırır”

AFP, ‘Seçime doğru Erdoğan’ın kalesinde deprem öfkesi azaldı’ başlığıyla abonelerine geçtiği haberde, Kahramanmaraş’ın nabzını tuttu.

Yerle bir olan şehirler ve 50 bini aşkın can kaybının yol açtığı öfkenin dindiği yorumunu yapan AFP, Kahramanmaraş’ta bir önceki seçimde oyların dörtte üçünü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenin canlandığını aktardı.

ERDOĞAN AYAĞA KALDIRIR

AFP haberinde “Latif Dalyan, etrafı moloz yığınlarıyla çevrili bir vitrinden Türkiye’deki depremzedelere indirimli fiyatlarla gömlek ve eşofmanlar dağıtıyor. 58 yaşındaki esnafın harap olmuş şehri için sorumlu tutmak isteyeceği son kişi, ülkenin cumhurbaşkanı. Dalyan, şubat ayında meydana gelen depremin merkez üssü Kahramanmaraş yakınlarında ‘Bu ülkeyi yeniden ayağa kaldırabilecek bir adam varsa, o da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Allah her ülkeye kendisi gibi bir lider nasip etsin’ diyor” ifadelerine yer verildi.

Son yapılan anketlere göre hükümetin deprem bölgesindeki oylarında keskin bir düşüş gözlemlenmediğini belirten AFP’ye göre, gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine genel olarak Türkiye’nin Osmanlı sonrası tarihinin en önemlisi gözüyle bakılıyor.

“ALLAH DEVLETİMİZİ KORUSUN” 

Kahramanmaraş’a dönmekten bir şikayeti olmadığını söyleyen ev hanımı Yasemin Tabak, Erdoğan’ın yıkılan konutları bir yıl içinde yeniden inşa etme sözünü hatırlatıp gülümsüyor. 40 yaşındaki kadın “Halkımızın biraz sabırlı olması gerekiyor” diyor. Çadır komşusu Ayşe Ak ise, “Allah devletimizi korusun” ifadesini kullanıyor.

Devletin kurumları deprem bölgesinde yaraları sarmaya devam ediyor.

KARARSIZ SEÇMEN MUHALEFETE GİTMEZ

Sputnik Arapça, kararsız seçmenin karşı ittifaka oy vermeyeceği yorumuna yer verdi. Şarkul Avsat, ’14 Mayıs seçimleri yaklaşırken Türkiye’de siyasi tansiyon tırmanıyor’ başlığını tercih etti. ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü dönem yolculuğu’ başlığını seçen BBC Arapça, ittifakların kurulmasıyla birlikte siyasi kutuplaşma ateşinin kuvetlendiğini yazdı.

YSK: 7 MİLYON YENİ SEÇMEN OY VERECEK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy kullanabilecek seçmen sayısını açıkladı. Toplam 64 milyon 191 bin 285 seçmen olduğunu ve yeni seçmen sayısının 7 milyon olduğunu açıklayan YSK, bu seçmenlerin 3 milyon 286 bin 258’inin yurt dışında yaşadığını duyurdu. YSK, oy verme işlemleri için toplam 195 bin 705 sandık kurulacağını açıkladı. Bu sandıkların 4 bin 969’u yurt dışında kurulacak. 19 Nisan’da seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı başlayacak.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir