Oyundan diziye: The Last of Us

Elçin Demiröz

Milyonlarca izleyicinin heyecanla beklediği ve ilk bölümü 15 Ocak’ta HBO’da yayımlanan 9 bölümlük The Last of Us dizisi ilk sezon finalini yaptı. Türkiye’de BluTV’de izleyici karşısına çıkan yapım viral bir salgın nedeniyle dönüşen dünyayı konu alan bir Playstation (3) oyununu minimum dokunuşlarla ekrana yansıtıyor.

KÜRESEL BİR DİSTOPYA

2003 yılında, Cordyceps adlı bir mantar enfeksiyonunun insanlara bulaşmasıyla birlikte aniden meydana gelen bir salgınla Amerika’daki tüm yerleşkeler boşaltılmakta, hatta toplu olarak yok edilmektedir. Bir gecede kaosa dönüşen ortamda Joel (Pedro Pascal), kızı Sarah ile birlikte evlerinden kaçarlarken bir askerin saldırısına uğrarlar ve Sarah hayatını kaybeder. Yapımın ilk bölümünü kapsayan bu hikaye ikinci bölümde 2023 yılına, yani pandemiden 20 yıl sonraya gidiyor. Halen pandemi etkilerinden kurtulamamış dünyada şiddet, hayatta kalmak için ilk kural olmuşken Fedra, Ateşböcekleri gibi çeşitli örgütlerin veya eyalet içi yapılanmaların yönetimi ele geçirdiğini görüyoruz. Hayatına partneri Tess ile birlikte devam eden Joel ise şehirden kaçmak için kendine araç aküsü sağlayacak olan bir örgütün gizli görevine çağrılıyor. Isırıldıktan sonra herkesin canavara dönüştüğü mantar hastalığına gizli bağışıklığı olan 14 yaşındaki Ellie’yi (Bella Ramsey), bu işi araştıran bilim adamlarına sağ salim ulaştırmaya söz veriyor. Ki yapım bundan sonra “enfekte insanların” daha gölgede kaldığı, her bölümde yeni bir hikaye ve kahramanlarla tanıştığımız, engellerin üzerine yeni engellerin çıktığı, dibin dibinden gökyüzüne savrulduğumuz bir baba – kız tandanslı yol hikayesine dönüşüyor. Ashley Johnson, Anna Torv, Nick Offerman, Murray Bartlett, Melanie Lynskey, Merle Dandridge, Nico Parker, Lamar Johnson, Keivonn Woodard, Storm Reid gibi oyuncular da bu hikayede onlara kısa süreli de olsa eşlik ediyorlar.

THE LAST OF US NASIL DİZİ OLUYOR

Uluslararası bir çok yayında tüm zamanların en iyi video – dizi uyarlamalarından biri olduğu belirtilen The Last of Us’ın ilginç bir gelişim hikayesi var. 2013’de Neil Druckmann tarafından yazılan ve o güne kadarki oyunlar arasında en büyük ilgiyi gören The Last of Us oyununun film olarak çekilmesine karar veriliyor. Ancak ilerleyen yıllarda Druckmann, başka bir oyun Uncharted’a dayanan bir filmin gelişmesi nedeniyle konudan uzaklaşıyor, zaten video oyun şirketi Naughty Dog ile ortaklığı da sona eriyor ve karşılıklı olarak haklardan feragat ediliyor. Senarist ve yönetmen Craig Mazin, 2018’de televizyona uyarlanabilecek potansiyel video oyunları hakkında bir liste hazırlıyor ve bu listenin içinde hayranı olduğu, hatta 12 kez bitirdiği The Last of Us da bulunuyor. Oyunun bir filmden çok TV’ye uyarlanmasının daha doğru olacağını belirten Mazin, 1 yıl sonraortak arkadaşları vasıtasıylaDruckmann ile tanışıyor. İlginçtir ki Druckmann’ın da Mazin’e son projesi Chernobyl nedeniyle hayran olduğu ortaya çıkıyor.

Sonunda The Last of Us’ın, Druckmann ve Mazin yönetiminde 2020 yılının Mart ayında HBO için çekileceği duyuruluyor. Yapımın seçimleri, hikayenin de ana aksını oluşturan bir pandemi sürecinde gerçekleşiyor. Dizinin iki başrolü Joel ve Ellie için kıyasıyla bir mücadele başlıyor. Joel rolü, Matthew McConaughey ve Mahershala Ali’in teklifi geri çevirmeleriyle Game of Thrones’un 4 .sezonunda Oberyn Martell karakterine hayat veren Şilili aktör Pedro Pascal’ın oluyor. Ellie için ise oyunun film versiyonunda düşünülen Maisie Williams ve Kaitlyn Dever gibi aktrislerden vazgeçilince bu rolün sahibi yine Game of Thrones’ta 3 sezon boyunca Lyanna Mormont rolünü oynayan Bella Ramsey seçiliyor. Yapımın 9 bölümü ise Druckmann ve Mazin ile birlikte Ali Abbasi, Liza Johnson, Jasmilla Zbanic, Peter Hoar ve Jeremy Webb’in de aralarında yer aldığı 7 farklı yönetmen tarafından çekiliyor.

ZOMBİ ŞOV OLMASIN

The Last of Us, zombisel kıyametten güç almış bir yapım olsa da köklerini küresel bir pandemiye ve her açıdan zayıflayan dünyada ilişkilere, özellikle de aile ilişkilerinin gücüne arkasını dayıyor. Oyun yazarı ve film yönetmeni Neil Druckmann, yapımın en önemli unsurunun, karakter ilişkileri üzerinden “oyundaki ruhu korumak” olduğunu belirtiyor. Oyun ve dizi arasındaki değişikliklerin tamamen hikayeyi katmanlandırmak için olduğunu ifade eden Druckmann anlatıyı temellendirmek için salgının köklerini de diziye eklediklerini ve bunu pandemiden sonra daha da bilinçlenen izleyiciye yönelik yaptıklarını belirtiyor. Ayrıca yazarlar oyunda geçen 2013 – 2033 yılları aralığını daha ilginç ve gerçek olduğunu düşündükleri için 2003 ve 2023 arasına kaydırıyorlar. Pandemi sebebiyle ekranda maskeli insanların görünmesinden hoşlanmadıkları için bu enfeksiyonun denizanasına benzeyen bir mantar üremesinden feyz aldığını ve zombi şovu yapmaktan özellikle kaçındıklarını ifade ediyorlar.

2. SEZON 2025’TE

Her ne kadar bir video oyununa sadık kalabilmek uğruna yeni bir bakış açısı yaratmakta sınırları olsa da yapımın anlattığı hikayenin potansiyelini heba etmeyen bir üslubu var. Dizinin 9 bölümlük sezonu ilk oyunun olay örgüsünü kapsıyor. Her bölümün kendi içindeki epizodik dünyası, hatta bölüm sonu uçurumları dizide de kendine bir karşılık buluyor. İkinci sezonda, oyunun ikinci bölümünün diziye birebir aktarılıp aktarılmayacağı ise bilinmiyor. Zira böyle bir karar verilirse Ellie’nin diziye Joel’siz devam etmesi söz konusu olabilir. Ancak Druckmann ve Mazin, Pascal ve Ramsey’in yakaladığı kimyadan da, anlatının bir aile ilişkisinin çeperinde yoğunlaşmasından da son derece memnunlar. 2. sezon onayının henüz verildiği ve ilk sezon çekimlerinin 18 ay sürdüğü göz önünde bulundurulduğunda The Last Of Us izleyicisini en az 1 ila 2 yıl arasında bir sürenin beklediğini tahmin etmek zor değil. Kimi izleyiciler oyuna göre çok kısa buldukları ilk sezondan sonra bu sürenin oldukça uzun olduğunu ifade ediyor ve yapımın akıbetinin Game of Thrones’un uzadıkça süneyen kaderini paylaşmasını istemiyor. Öteki tarafta ise yazar ve yönetmenler, The Last of Us’ın “sonu” olan bir yapım olduğunu, hedefe de bu sonun bilinciyle daha kararlı bir biçimde gittiklerini belirtiyorlar. Oyunu büyütmeye değil, sadece derinleştirerek olduğu gibi akıtmaya bağlı kalacaklarını da tekrarlıyorlar.

Kısacası şimdiden fenomen hale gelen The Last of Us, bir Game of Thrones katmanlığında ve komplikasyonunda olmasa da, dış dünyanın distopyasına karşılık sadece iki kişinin arasındaki sevgi ve bağlılığın hayatta kalma refleksine nasıl dönüştüğünü mükemmel bir biçimde özetliyor ve uzun yıllar daha kendisinden söz ettirecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir