Axa Investment, Fransa’da kripto hizmeti sunmak için lisans aldı

Investing.com – Fransa düzenleyici kurumu Autorité des marchés financiers (AMF), Axa Investment Managers’a ülkede kripto hizmet sağlayıcı lisansı verildiğini duyurdu.

Axa Investment, Fransa’da kripto hizmeti sunmak için lisans sahibi olurken ülkede son zamanlarda lisans alan Societe Generale ile birlikte kripto piyasasının en büyük borsaları Binance ve Bitstamp’e katıldı. 

Avrupa Birliği geçen yıl, kripto şirketlerinin birlik sınırıları içinde kripto varlık ihracı ve ticareti yapabilmeleri için ülkelerin düzenleyici kurumlarından lisans alması koşulunu duyurdu. Bu duyurunun ardından kripto alanında hizmet vermek isteyen geleneksel kuruluşlar ve kripto sektöründe faaliyet gösteren şirketler, lisans almak için başvurularını yaptılar. 

Avrupa Birliği ülkelerinde hâlihazırda kripto hizmeti faaliyetlerine devam eden şirketlere ise hizmetlerinde aksama olmaması için lisans almaları konusunda Ocak 2024 tarihine kadar süre verildi.

Kripto paraları düzenleme konusunda kapsamlı bir kripto yasası hazırlayan Avrupa Birliği’nin önümüzdeki birkaç ay içerisinde MiCA adı verilen yasa taslağını onaylaması bekleniyor. Kripto paralar için en detaylı yasa tasarısı olan MiCA’nın onaylanmasının ardından Avrupa Birliği sınırları içerisinde daha düzenli bir kripto piyasasının oluşması bekleniyor. Bu bağlamda şirketler, yasalara uyumlu hale gelmek için lisans başvurularında bulunup talep edilen koşulları sağlamak için gayret ediyor. 

Son olarak AXA Investment Managers’in yanında Fransız düzenleyiciden lisans alan diğer kuruluşlar Ouro Capital ve Optimization Technologies oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir