Av sezonu başladı ama balık vatandaşın sofrasından çok uzakta…

Balıkçılar ilk avda daha çok istavrit ve hamsi yakalandığını söylerken havaların soğumasıyla diğer balıkların da çoğalacağını belirtiyor. Hamsinin kasası ilk günden 2 bin 500 liradan alıcı buldu.

BALIK TÜKETİMİ DÜŞÜŞTE

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR, Ağustos 2023 temel gıda maddelerine ilişkin yayımladığı raporda et ve balık tüketiminine ilişkin de verileri paylaştı. Sadece Ağustos ayında et ve balık grubunun fiyatlarında yüzde 2,5 oranındaki artış yaşandı. Yılbaşından bu yana artan oransa yüzde 89’a yanaştı.

Paraanaliz’de yer alan habere göre DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) Temmuz 2023 dönem raporunda da harcamaların ikinci sırasında et, yumurta ve kuru baklagil grubunun payı yüzde 27,3 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 10 Ekim-16 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı çocuk araştırma raporu da çarpıcı verilere sahip. 0-17 yaş arasındaki 14 bin 705 çocuğun ebeveynleriyle yapılan ankete göre; et, tavuk veya balığı her gün tükettiği belirtilen çocukların oranı sadece 12,7 oldu.

ET TÜKETİMİNDE SONUNCUYUZ

Landgeist’in Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerini kullanarak çıkardığı Avrupa ülkelerinin yıllık, et ve deniz mahsulü tüketimi haritasında Türkiye en alt sıralarda yer aldı.

Avrupa’da et tüketimi, kıtanın çoğu yerinde oldukça yüksekken, Arnavutluk, Moldova, Kuzey Makedonya, Türkiye ve Bosna’nın açık ara farkla çok düşük olması dikkat çekiyor. FAO’nun verilerine göre oluşturulan haritaya göre bu ülkelerde yıllık kişi başı 39 kilogram et tüketimi yapılıyor.

Türkiye’de yılda kişi başına düşen 5 kilogramlık deniz mahsulü tüketimi ile en alt sıralarda yer alıyor. FAO’nun 2018 verilerine göre Türkiye’de et tüketimi yıllık kişi başı 39 kilogram, balık tüketimi yıllık kişi başı 5 kilogram seviyelerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x