6 Analistten Altın Tahmini! ‘Gördüğünüz Şey Hayal Değil’

Güvenli liman altının fiyatı, küresel bankacılık krizinin daha fazla bulaşmasına ilişkin korkuların azalmasının riskli varlıklara yönelik iştahı artırmasıyla Çarşamba günü düştü. Bu gelişmelerin ortasında analistlerin altın tahmini ve piyasa yorumlarını okuyucularımız için derledik.

Analistin altın tahmini dalgalı bir piyasa olacağı yönünde

Spot altın, Salı günü %1 yükseldikten sonra, Çarşamba günü %0,7 düşüşle 1.960,91 dolardan işlem görüyor. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,6 düşüşle 1.962,10 dolara geriledi. Ayrıca, dolar güçlendi ve off-shore alıcılar için külçeyi pahalı hale getirdi. City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu yorumu yapıyor:

Doğal bir geri çekilme gördük… Altın, 1.975 doların üzerine çıkmak için başarısız bir hamlenin ardından geri çekiliyor. Ancak, bazı yatırımcılar, ‘dolapta gizlenen başka bir veya iki iskelet olması ihtimaline karşı’ hala altını tutuyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte Simpson, altının ‘nihayetinde’ finansal belirsizlik tarafından destekleneceğini söylüyor. Ancak enflasyon ve ABD ekonomik verilerinin yüksek kalması durumunda fiyatların önümüzdeki haftalarda daha dalgalı hale gelebileceğini tahmin ediyor.

Her şey Fed’in alacağı tutuma bağlı

Salı günü yayınlanan veriler, ABD tüketici güveninin Mart ayında beklenmedik bir şekilde arttığını, Şubat ayındaki ABD ticaret açığının ise mütevazı bir şekilde genişlediğini gösterdi. Macquarie’deki analistler, bir notta, şu hususların altını çiziyor:

Fed’in enflasyonu hedefe geri getirmeye öncelik vermesinin, (bir oran artışı daha ve ardından ekonomik daralmanın ilk aşamalarında kesinti yapmayarak) ikinci yarı boyunca döngüsel olarak zayıf altın fiyatlarına yol açmasını bekliyoruz.

MKS PAMP’ın altın tahmini yeni bir rekora işaret ediyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, Mayıs ayında 25 baz puanlık bir Fed artışını %44,5 olasılıkla fiyatlıyor. Buna karşılık, MKS PAMP bir notta, şu noktalara dikkat çekiyor:

Fed, daha yüksek enflasyon, daha sert bir iniş veya finansal istikrarsızlık arasında seçim yapmak zorunda kalacak. Tüm sonuçlar, güvenli limanları oyunda tutacak ve muhtemelen altının bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerini (2.070 dolar) yeniden test etmesine ve delmesine neden olacak.

Piyasa bu konuda hala kararsız !

ABD’deki iki bölgesel borç verenin ani çöküşü ve ardından piyasalarda meydana gelen kaosa ilişkin ilk kongre oturumunda, ABD’li üst düzey bir düzenleyici, Silicon Valley Bank’ı risk yönetimi konusunda eleştirdi ve milletvekilleri sorun uyarılarının neden gözden kaçtığını öğrenmek istedi. Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, Salı günü yaptığı yorumda, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bugün zayıflayan ABD dolar endeksi, altın piyasasında alım ilgisini biraz artırıyor. Ancak, bankacılık krizinin en azından şimdilik istikrara kavuşmuş gibi görünmesi, güçlü alım ilgisini bastırıyor. Piyasa bu konuda hala kararsız ve bu, bu krizi atlattığımızı düşünene kadar en azından önümüzdeki birkaç hafta boyunca risk iştahını kontrol altında tutacak.

Anlistlerin altın tahmini yükselişin devam edeceği yönünde

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, yakın vadede altın fiyatlarının 1.933 dolara düşebileceğini tahmin ediyor. Ancak ABD faiz oranlarının hızla yaklaşan zirvesi ve önümüzdeki aylarda resesyona girme tehlikesiyle altının görünümünün yükselişe devam ettiğini söylüyor.

FXTM piyasa analizi yöneticisi Lukman Otunuga’ya göre, yatırımcının altına yönelik iştahı, teknik ve temel güçlerin bir araya gelmesiyle azaldı. Bir piyasa güncellemesinde Otunuga, şu tahminlerini paylaşıyor:

Geçen hafta psikolojik 2.000 dolar seviyesini üç kez öptükten sonra, ayılar bu inatçı direnişi saldırıya karşı kullandı ve bankacılık korkularını hafifleterek metalin güvenli liman cazibesini daha da köreltti. Fiyatlar kısa ve orta vadede daha düşük işlem görebilir. Ancak, Fed’in Eylül’de faiz oranlarını düşürmesine ilişkin beklentiler nedeniyle, şartlar uzun vadede hala boğaların lehine olmaya devam ediyor.

Bu durum, alımlar için yeni bir ivme vaat ediyor

Salı günü Konferans Kurulundan alınan veriler, ABD tüketici güveni anketinin Mart ayında revize edilmiş 103.4’ten 104.2’ye hafifçe toparlandığını gösterdi. Ancak endeks, sağlıklı bir ekonomiyle ilişkilendirilen seviyelerin oldukça altında kalıyor. Bu arada, enflasyon beklentileri yüksek kalmaya devam ediyor ve Amerikalılar fiyatların önümüzdeki 12 ayda %6,3 artmasını bekliyor.

FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, geçen hafta merkez bankalarının bir yandan bankalara likidite dağıtırken diğer yandan faiz oranlarını yükselttiğini belirtiyor. Buradan devam eden analist, altın tahmini için şu yorumu yapıyor:

Geçmişte, iki yıllık altın rallisinin başladığı 2018’in sonunda Fed para politikasında benzer bir değişim gördük. Sonraki iki yıllık yatay ralli ve 1.600 dolara geri çekilmesi, altını uzun vadeli alıcılar için yeniden cazip hale getirdi. Çünkü Fed faiz artırımlarının hızında bir yavaşlama ufukta beliriyor. Merkez bankasının söylemindeki bir değişiklik, alımlar için yeni bir ivme vaat ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir